Sastamalan suunnalta olevaa kaksikkoa epäillään useista aseellisista ryöstöistä
Poliisi epäilee kahta kolmekymppistä miestä Loimaalla, Kylmäkoskella ja Alastarolla marras-joulukuussa tehdyistä törkeistä ryöstöistä. Epäillyt ovat kotoisin Sastamalan suunnalta. Aseelliset ryöstöt kytkeytyvät laajempaan rikosvyyhtiin.
Poliisi epäilee kahta kolmekymppistä miestä Loimaalla, Kylmäkoskella ja Alastarolla marras-joulukuussa tehdyistä törkeistä ryöstöistä. Epäillyt ovat kotoisin Sastamalan suunnalta.
Loimaalla ryöstettiin Valintatalon myymälä sulkemisajan jälkeen. Myyjä pakotettiin kotipihaltaan aseella uhaten ryöstäjien kanssa takaisin kauppaan.
Kylmäkoskella kommandopipoihin pukeutuneet miehet ryöstivät Nesteen huoltoaseman. Kaksi myyjää he sitoivat takahuoneeseen.
Alastarolla miehet ryöstivät Siwan aseilla uhaten. Kaupassa olleen asiakkaan ja myyjän he lukitsivat käsiraudoilla takahuoneen pöytään.
Tekijöiden jäljille poliisi pääsi yhteistyöllä ja profiloimalla mahdollisia tekijöitä. Toinen epäillyistä on nyt tutkintavankeudessa. Toisella ei ollut aikaisempaa rikostaustaa ja hän vastaa oikeuden päätöksellä teoista aikanaan vapaalta jalalta.
Esitutkinnassa selvisi kaikkiaan kolmisenkymmentä juttua. Tutkittavana on ollut aseellisten ryöstöjen lisäksi muun muassa kuusi törkeää varkautta, kolme törkeää vahingontekoa ja useita varkauksia. Juttusarjan yhteydessä on esiin tullut myös törkeä ampuma-aserikos, törkeä huumausainerikos ja törkeitä liikenneturvallisuuden vaarantamisia. Poliisin haltuun on päätynyt esimerkiksi neljätoista varastettua asetta.
Anastetun omaisuuden tai rikoksella saadun hyödyn määrää poliisi ei vielä osaa tarkasti sanoa. Rikoshyödyn arvon ja asianomistajien vaatimusten kuitenkin odotetaan kohoavan noin 100 000 – 150 000 euroon.
Esitutkinnan tulisi valmistua parin viikon sisällä. Syyttäjä toimittaa jutut käräjäoikeuteen maalis-huhtikuun vaihteessa.
Jutun tutkintaryhmässä ja selvittelyssä on ollut mukana poliiseja Sastamalasta, Nokialta, Loimaalta, Tampereelta, Seinäjoelta, Porista, Forssasta, Eurasta ja Turusta.