Mauri Kunnas jyräsi kirjamyynnissä
Vammalalaissyntyisen Mauri Kunnaksen kirjat kävivät viime vuonnakin hyvin kaupaksi. Tämä selviää Kirjakauppaliiton myyntitilastoista.
Kuva: Mauri Kunnaksen Piitles on tarina erään rockbändin alkutaipaleesta. Valokuva on kirjan kannesta.
Vammalalaissyntyisen Mauri Kunnaksen kirjat kävivät viime vuonnakin hyvin kaupaksi. Tämä selviää Kirjakauppaliiton myyntitilastoista.
Kotimaisten sarjakuvakirjojen ykkönen oli Mauri Kunnaksen Piitles, jota myytiin 60 400 kappaletta.
Kunnaksella on myös myydyimpien kotimaisten lasten- ja nuortenkirjojen kärkipaikka. Aarresaari myi 47 800 kappaletta. Kategorian kymmenen kärjessä ovat myös Joulupuuhakirja 11 600 kappaletta, Koirien Kalevala 11 500 kappaletta ja Joulupukin laulukirja 10 700 kappaletta.
Ostetuimpien äänikirjojen kärkikymmenikössä ovat Mauri Kunnaksen Hurjat tarinat 1 900 kappaletta ja Viikingit tulevat 1 800 kappaletta.