Vammalan turmajuna ei ajanut ylinopeutta
Sastamalassa Vammalan ratapihalla viime lauantaina osin kiskoilta suistuneen tavarajunan nopeus oli onnettomuushetkellä 67 km/h. Juna ei ajanut ylinopeutta.
Sastamalassa Vammalan ratapihalla viime lauantaina osin kiskoilta suistuneen tavarajunan nopeus oli onnettomuushetkellä 67 km/h. Suurin sallittu nopeus on 70 km/h.
Junan suistuminen alkoi ratapihan tulopäässä sen toisen vaihteen alueella. Vaihde oli onnettomuuden jälkeen kääntyneenä väärään asentoon, eli kumpikin kieli oli auki. Tutkinnan tässä vaiheessa ei tiedetä mikä aiheutti vaihteen kääntymisen junan alla väärään asentoon.
Tampereelta Raumalle matkalla olleen tavarajunan vaunuista suistui Onnettomuustutkintakeskuksen mukaan kolmetoista. Vaunuista kolme kaatui. Junassa oli yhteensä 43 vaunua. Suistuneet vaunut olivat 15.-27. vaunu.
Ratapihalla onnettomuuspaikkatutkinta on nyt suoritettu. Vaihde on siirretty tarkemmin tutkittavaksi. Lisäksi lähemmässä tutkinnassa on turvalaitteiden toiminta ja kyseisen vaihteen ohjaukseen liittyvät laitteet.