Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Joet tulvivat Huittisissa – Pelastuslaitoksella kädet täynnä töitä

Uutiset

Pelastuslaitos kartoitti aamupäivällä tulvatilanteen kokonaiskuvaa Huittisissa. Jos vettä on kellarissa 5-10 senttiä, joutuu nyt pärjäämään omatoimisesti.

DSC_1522

Kuva: Loimijoki tulvii Huittisissa perjantaina aamupäivällä.

Pelastuslaitos kartoittaa parhaillaan tulvatilanteen kokonaiskuvaa Huittisissa. Erityisesti Loimijoen tilanne on tällä hetkellä huolestuttava.

Päivystävä palomestari kertoi aamupäivällä, että kuusi yksikköä on pumppaamistöissä.

"Loimijoki nyt on tukossa. Kellareihin mennyt vettä. Kartoitamme parhaillaan jokien tilannetta, onko hyydepatoja, jotta saisimme painetta purettua keskustasta", päivystävä palomestari sanoo.

Jos on viisi senttiä vettä kellarissa, niin tällä hetkellä tilanteessa joutuu pärjäämään omin voimin. Pelastuslaitoksella ei ole resursseja pieniin kohteisiin.

"Yksittäisiin pieniin kohteisiin ei päästä, ei ole resursseja. Jos kellarissa alkaa olla metri vettä tai kaksi, niin sitten on eri asia", kertoo päivystävä palomestari.

Veden poistamiseen voi käydä ostamassa uppopumppuja tai vesi-imureita kaupoista tai vuokrata konevuokraamoista. Kansalaiset voivat soittaa kiireettömissä avuntarpeissa ja havainnoistaan numeroihin 044 701 7398, 044 701 7394, 044 701 7391.

DSC_1531

Kuva: Punkalaitumenjoki tulvii Huittisissa perjantaina aamupäivällä.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: