Kolibakteeri: Talousvesi keitettävä Huittisten Rekikoskella ja Pöyriälässä
Huittisissa Rekikosken paineenkorottamon vesinäytteissä on talousvedestä löydetty kolibakteeria. Rekikosken ja Pöyriälän painepiirien alueilla kaikki juomavesi ja ruoanlaittoon käytettävä vesi on keitettävä noin kymmenen minuuttia.

Rekikosken painepiirin alueella on 30 ja Pöyriälän painepiirin alueella noin 80 kiinteistöä. Kuva: Huittisten kaupunki
Huittisissa Rekikosken paineenkorottamon vesinäytteissä on talousvedestä löydetty kolibakteeria.
Rekikosken ja Pöyriälän painepiirien alueilla kaikki juomavesi ja ruoanlaittoon käytettävä vesi on keitettävä noin kymmenen minuuttia. Keittokehotus on voimassa toistaiseksi. Pesuvetenä vettä voi käyttää normaalisti. Pestyjen astioiden ja esimerkiksi leikkuualustojen on annettava kuivua huolellisesti ennen seuraavaa käyttökertaa.
Escherichia coli -bakteerin esiintyminen vedessä on merkki mahdollisesti verkostossa tapahtuneesta ulosteperäisestä saastumisesta. Vedessä siis saattaa olla myös tautia aiheuttavia bakteereita.
Veden laatu täyttää vaatimukset verkoston muilla alueilla. Tilanteen kartoittamiseksi on näytteenotto käynnissä. Näiden tutkimukset valmistuvat kokonaisuudessaan ensi viikolla.
Vesihuoltolaitos on käynnistänyt verkoston huuhtelut Rekikosken ja Pöyriälän painepiirien alueella.