Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Säkylän Pyhäjärvessä keskinkertainen hottakanta

Uutiset

Länsi-Suomen muikkukannat ovat vahvistuneet.

Länsi-Suomen muikkukannat ovat vahvistuneet.

Säkylän Pyhäjärvessä hottakanta eli ensimmäistä vuottaan elävien muikkujen kanta oli runsaampi kuin parina edellisenä vuonna, mutta edelleen vain keskinkertainen. Esimerkiksi talvinuottasaaliissa särjen osuus oli noin kolmannes. Hottamuikut olivat Pyhäjärvelle tyypilliseen tapaan suuria, keskimäärin 15 senttiä pitkiä.

Yleisesti viime vuoden keväällä syntyi runsas muikkukanta moniin järviin, joten tänä kesänä on odotettavissa hyviä saaliita. Muikun kutukannat olivat sen sijaan heikohkoja eteläisessä Suomessa viime syksynä.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: