Tiistai 26.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kevytväylää esitetään Keikyässä kohti valtatietä

Uutiset

Äetsäntiellä Keikyässä on valaistus, mutta piennar on kapea ja vaaratilanteita sattuu. Keikyän Kyläseura esittää kevyen liikenteen väylän toteuttamista Äetsäntien varteen valtatien 12 risteyksen ja Kyntäjäntien välille ensi vuonna.

Sastamalassa Keikyän Kyläseura esittää kevyen liikenteen väylän toteuttamista Äetsäntien varteen valtatien 12 risteyksen ja Kyntäjäntien välille ensi vuonna.

Äetsäntiellä on valaistus, mutta piennar on kapea. Vaaratilanteita on tiettävästi sattunut usein ja 1970-luvulla kuolemaan johtanut onnettomuus. Kyntäjäntieltä Kauppakulmalle kevytväylä on toteutettu jo aiemmin.

Kevyen liikenteen väylän pituus on noin 1,1 kilometriä ja rakentamisen kustannuksiksi arvioidaan 220 000 euroa. Teknisen lautakunnan taloussuunnitelmaesityksessä väylän toteuttamiseen on varauduttu vuosina 2019-2020.

Lautakunta päättää torstai-illlan kokouksessaan vastauksetaan kyläseuralle.

· ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: