Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Huittisissa 50 aikuisten amk-aloituspaikkaa

Uutiset

Kevään yhteishaussa Satakunnan ammattikorkeakoulussa on haettavana lähes tuhat opiskelupaikkaa. Huittisiin otetaan viisikymmentä aikuista opiskelemaan liiketaloutta.

Kevään yhteishaussa Satakunnan ammattikorkeakoulussa on haettavana lähes tuhat opiskelupaikkaa.

Huittisiin otetaan viisikymmentä aikuista opiskelemaan liiketaloutta. Se on kolmannes kaikista amk-tutkinnon aikuiskoulutuspaikoista SAMKissa. Myös ylemmän amk-tutkinnon opiskelu on mahdollista työn ohessa.

Uusien toimilupien myötä SAMK on ainoa lähimaakuntien ammattikorkeakoulu, joka tarjoaa matkailun koulutusta. Aloituspaikkoja onkin lisätty. "Matkailu on luovaa ja innovatiivista liiketoimintaa, jonka ensisijaisena tehtävänä on tuottaa asiakkaille elämyksiä. Kehittyäkseen matkailuala tarvitsee korkean ammattitaidon osaajia", sanoo matkailun lehtori Sanna-Mari Renfors.

Huittisten lisäksi SAMK tarjoaa koulutusta Porissa, Raumalla ja Kankaanpäässä.

· · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: