Koukut ja siimat vaaraksi linnuille
Pirkanmaan Lintutieteellinen Yhdistys vetoaa kalastajiin ja muihin luonnossa kulkeviin ihmisiin, jotta luontoon ei hylättäisi linnuille ja muille eläimille vaaraksi olevia esineitä.
Pirkanmaan Lintutieteellinen Yhdistys vetoaa kalastajiin ja muihin luonnossa kulkeviin ihmisiin. Luontoon ei pidä jättää mitään, mikä saattaa vaarantaa lintujen ja muiden eläinten terveyden.
"Säännöllisesti tulee tietoja linnuista, joiden jalkoihin, kaulaan tai nokkaan on takertunut siimoja tai koukkuja", kertoo Pirkanmaan Lintutieteellisen Yhdistyksen puheenjohtaja Jukka T. Helin. Pahasti linnun jalkojen ympäri kietoutunut siima katkaisee aikaa myöten linnun jalan tai molemmat kokonaan. Nokkaan tai kurkkuun takertunut koukku puolestaan estää syömisen.
Siimoihin on usein sotkeentunut kanadanhanhia, valkoposkihankia, lokkeja ja laulujoutseniakin.
"Siimanpätkät ja koukut on kerättävä maastosta pois", Jukka T. Helin muistuttaa. Myös verkkoja ja katiskoja tulee säilyttää ja käyttää niin, että ne eivät aiheuta linnuille vaaraa. "Katiska kuivalla maalla pyytää pikkulintuja yhtä tehokkaasti kuin kaloja vedestä", Helin sanoo.