Tiistai 26.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Matokompostori sopii kerrostaloasuntoon

Uutiset

Sastamalan Opiston Nuukuuspiiriläiset tempaisevat Superin pihassa perjantaina kello 14-18. Nyt vietetään Nuukuusviikkoa.

Nuukuusviikon merkeissä ovat Sastamalan Opiston Nuukuuspiiriläiset liikkeellä. Aiheena ovat biojätteet.

Tempauksessa muun muassa rakennetaan puutarhakomposti, esitellään lämpökompostoria ja kompostikäymälää, taitellaan biojätepusseja sanomalehdistä sekä jaetaan vinkkejä kompostointiin ja biojätteiden käsittelyyn.

"Paikan päällä voi tutustua myös siihen, miten kerrostaloasuntoon voi tehdä sisäkäyttöön soveltuvan matokompostorin", kertoo Nuukuuspiirin Elina Hituri.

Nuukuusviikkoa vietetään vaihtuvalla teemalla vuosittain. Sen järjestää kahdenkymmenen kansalaisjärjestön yhteinen Kierrätysliike.

Sastamalassa Nuukuuspiiriläiset tempaisevat Superin pihassa tänään perjantaina kello 14-18. Mukana ovat Loimi-Hämeen Jätehuolto, Polarset ja Tyrvään Vihertoimi.

· · ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: