Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Rivitalohuoneisto tuhoutui tulipalossa Vammalassa

Uutiset

Sastamalan Vammalassa Urheilukadulla kolmen asunnon rivitalon päätyhuoneisto kärsi tulipalossa mittavat vauriot tiistaina aamuyöllä puoli kahden aikaan. Henkilövahinkoja ei aiheutunut.

Sastamalan Vammalassa Urheilukadulla kolmen asunnon rivitalon päätyhuoneisto kärsi tulipalossa mittavat vauriot tiistaina aamuyöllä puoli kahden aikaan. Henkilövahinkoja ei aiheutunut.

"Päätyhuoneisto tuhoutui kohtalaisen pahasti. Katto on palanut puhki ja on pahoja vesivahinkoja", kertoo päivystävä palomestari Petteri Elijoki.

Kaksi muuta asuntoa palokunta onnistui pelastamaan.

Tulipalon syttymissyystä ei varhain aamulla ollut varmuutta. Palo näyttäisi saaneen alkunsa ulkopuolelta, mutta miten, siitä ei ollut tietoa. Poliisi selvittää asiaa.

Puuvuorattu rivitalo on valmistunut alkuvuodesta vuonna 2009. Sen pinta-ala on 260 neliötä.

Pelastuslaitoksen työt paikalla jatkuivat aamuun asti.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: