Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Tarinoiden maantiedettä Kirjasilla

Uutiset

Lasten ja nuorten kirjatapahtuma Kirjasia vietetään Sastamalassa perjantaina ja lauantaina.

Kirjaset

Kirjasairaalassa Kirjasilla vuonna 2012. Kuva: Kirjasten reportterileiri


Sastamalassa lasten- ja nuorten kirjatapahtuma Kirjasten teemana on tarinoiden maantiede.

Nuorten Kirjasilla Pukstaavissa perjantaina kello 17.30 alkaen vieraana on kirjailija Magdalena Hai. Kello 18.30 alkavissa työpajoissa voi kokeilla fantasiakirjoittamista tai piirtää oman maailmansa.

Aiemmin iltapäivällä Pukstaavissa on asiantuntijaluentoja lukemisen ja äidinkielen opettamisesta.

Lauantaina kello 11-15 Kirjasilla Sylvään koululla voi muun muassa rakentaa hiekkalinnaa, käydä kirjasairaalassa ja taiteilla lukutoukan. Akseli Gallen-Kallelan juhlavuoden avaava näyttely on katsottavana. Työpajoissa on tarjolla parkouria, omien maailmojen luomista ja pariakrobatiatemppuja sylisirkuksessa. Tapahtuman avajaisesityksen toteuttavat Sastamalan opiston taiteen perusopetuksen nuoret. Ohjelmalavalla nähdään päivän mittaan myös tanssiteatteri MD:n esitys Taikalaatikko ja lasten bändi Kengurumeininki.

Kirjasten suojelijat ovat sastamalalaiset lastenkirjailijat Aino Havukainen ja Sami Toivonen.

Ohjelmasta tarkemmin Kirjasten ja Pukstaavin kotisivuilla.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: