VaLePalle saksalainen vastustaja CEV-cupissa
Mestarien liigasta pudonnut saksalaisjoukkue Berlin Recycling Volleys on VaLePa Sastamalan seuraava vastustaja miesten lentopallon CEV-cupissa.
Mestarien liigasta pudonnut saksalaisjoukkue Berlin Recycling Volleys on VaLePa Sastamalan seuraava vastustaja miesten lentopallon CEV-cupissa. Ottelupari on niin sanottua haastajakierrosta, josta voittaja jatkaa välieriin.
VaLePa ja saksalaisjoukkue kohtaavat ensimmäisen kerran Sastamaalssa 17. helmikuuta. Toinen ottelu pelataan Berliinissä todennäköisesti 3. maaliskuuta.
Viime kauden pronssijoukkue Mestarien liigassa
Berlin RV saavutti viime kaudella Mestarien liigassa pronssia. Saksan mestaruuksia seura on voittanut kuusi, viimeksi kolme perättäin vuosina 2012-2014. Viime kaudella se sijoittui hopealle.
Tämän kauden Bundesliigassa Berlin RV on hävinnyt vain yhden ottelun kahdestatoista pelaamastaan ja johtaa liigaa kahdeksan pisteen erolla ennen VfB Friedrichshafenia, jolla on yksi peli vähemmän pelattuna.
Berlin RV sijoittui tämän kauden Mestarien liigan alkulohkossaan kolmanneksi ollen samalla paras lohkokolmonen seitsemästä lohkosta. Saksalaisjoukkue voitti kolme ottelua ja hävisi kolme.
VaLePan otteluparin voittaja kohtaa välierissä joko espanjalaisen CAI Teruelin tai belgialaisen Knack Roeselaren.