Tuori ja Koskenniemi kirkolliskokoukseen
Kirkolliskokousvaalin tulos Turun arkkihiippakunnassa on valmistunut. Sastamalalaisista ehdokkaista valituiksi tulivat maallikoista Risto Tuori ja papeista Erkki Koskenniemi. Hiippakuntavaltuustoon valittiin maallikoista Marjo Anttoora.
Kirkolliskokousvaalin ja hiippakuntavaalin tulos Turun arkkihiippakunnassa on valmistunut.
Sastamalalaisista ehdokkaista valituiksi tulivat maallikoista asianajaja, oikeustieteen lisensiaatti Risto Tuori Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokaslistalta sekä papeista SLEY:n raamattusihteeri Erkki Koskenniemi Sillanrakentajat-ehdokaslistalta.
Arkkihiippakunnan hiippakuntavaltuustoon valittiin maallikoista sastamalalainen varatuomari, teologi Marjo Anttoora Keskustan ja sitoutumattomien ehdokaslistalta.
Kirkolliskokouksessa on arkkihiippakunnasta kahdeksan maallikkoedustajaa ja neljä pappisedustajaa. Hiippakuntavaltuustoon valittiin neljästoista maallikkojäsentä ja seitsemän pappisjäsentä.
Vaalilautakunta vahvistaa tulokset 15. helmikuuta.