Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sinilevät ennallaan, Pirkanmaalla kalakuolemia

Uutiset

Uimavedet ovat viilentyneet muutamalla asteella.

Järvi, vesi, onki

Pirkanmaalla sinilevien tilanteessa ei ole juuri muutoksia. Lounais-Suomessa ne ovat hieman vähentyneet.

Sastamalassa Houhajärvellä seurakunnan leirikeskuksen rannassa sinilevää oli edelleen hieman. Tilanne on jatkunut ennallaan yhdeksän viikkoa. Säkylässä tehtiin runsas sinilevähavainto Köyliönjärven Yttilan Ottassa ja vähäinen Pyhäjärvessä Katismaan uimarannalla.

Pintavesien lämpötilat ovat laskeneet viime viikosta. Houhajärvellä mitattiin +21,7 astetta ja Liekoveden Pororannassa +22 astetta.

Pirkanmaalla on todettu kalakuolemia. Taustalla ovat helteiset säät. Levien lisääntyminen sekä veden korkea lämpötila ja muutokset happamuudessa ovat heikentäneet kalojen vastustuskykyä.

· · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: