Tiistai 26.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kevyt kaasujalka säästää sorateitä

Uutiset

ELY-keskus on havainnut, että ajonopeudet kasvavat yleensä heti, kun soratien kuntoa on parannettu. Tämä edesauttaa tilanteen heikkenemistä uudelleen.

Soratie

Sorateiden kunnostus ei tuota toivottua tulosta sateisilla keleillä.

Runsaat sateet ovat kurittaneet sorateitä. Monin paikoin esiintyy pintakelirikkoa. Pahimpiin kohteisiin on levitetty ensiapuna mursketta.

ELY-keskus on havainnut, että ajonopeudet kasvavat yleensä heti, kun soratien kuntoa on parannettu. Tämä edesauttaa tilanteen heikkenemistä uudelleen. Kelirikkomurske siirtyy nopeasti ajoradan reunoille.

Useimmiten sorateillä on yleisnopeusrajoitus kahdeksankymmentä kilometriä tunnissa. ELY-keskus huomauttaa, että ensisijaista on sovittaa ajonopeus vallitsevien olosuhteiden mukaiseksi.

Jokainen kuljettaja voi vaikuttaa itse soratien kunnon säilymiseen ajamalla hiljempaa.

· · · · · ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: