Tiistai 26.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Äetsän koulun puolesta vedotaan päättäjiin – Nimien keräys käynnissä

Uutiset

Allekirjoittajat eivät hyväksy läntisen alueen oppilaiden siirtämistä Sylväälle.

Äetsän koulu

Äetsän koulu toimii suurelta osin tilapäisissä rakennuksissa.

Sastamalassa kerätään nimiä Äetsän koulun puolesta. Allekirjoittajat vetoavat sivistyslautakuntaan, kaupunginhallitukseen ja valtuustoon.

"Säilyttämällä kolmen yläkoulun malli vältytään lasten kohtuuttomilta koulukuljetuksilta ja niiden tuomilta kustannuksilta", todetaan Kiikan Nuorisoseuran liikkeelle laittaman adressin esipuheessa. "Emme hyväksy läntisen alueen oppilaiden siirtämistä Sylvään kouluun, jossa paljastuu toistuvasti uusia korjaustarpeita ja jo nyt suuret korjauskulut vain kasvavat siellä entisestään."

Allekirjoittajat muistuttavat, että Äetsän koulu sijaitsee kaupungin positiivisen väestönkehityksen alueella. "Yleinen mieliala maaseudulle muuttoa kohtaan on muuttunut aiempaa positiivisemmaksi. Etätyö tulee lisääntymään tulevaisuudessa, jolloin lähikoulujen merkitys muuttomagneettina on suuri", vetoomuksessa todetaan.

Netissä oli aikaiseen maanantaiaamuun mennessä kertynyt sata nimeä. Adressi on allekirjoitettavissa myös Kiikassa, Keikyässä ja Kiikoisissa useissa liikkeissä.

· ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: