Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

VaLePaan brasilialainen kiinnitys: "Mielenkiintoinen pelaaja, jolta odotan tulevalla kaudella paljon"

Uutiset

Tulevan kauden joukkue on valmis.

Gabriel Fanca

Gabriel Fanca.

Yleispelaaja Gabriel Franca on kiinnitetty VaLePaan. Hän täytti viimeisen paikan ensi kauden joukkuueessa.

"Aloitin lentopallon pelaamisen kotikaupunkini juniorijoukkueessa", kertoo Gabriel Franca. Brasiliassa hän oli sittemmin ammattimaisena kahdessa superliigassa. Ulkomailla Franca on pelannut Espanjassa, Kroatiassa ja Saudi-Arabiassa.

Päävalmentaja Janne Kangaskokko on tutustunut tulokkaaseen videoiden ja monipuolisen taustatyön kautta. Hän on vakuuttunut tämän taidoista ja sopivuudesta joukkueeseen.

"Mielenkiintoinen pelaaja, jolta odotan tulevalla kaudella paljon. Fyysinen hyökkääjä, joka taitaa myös vastaanottamisen taidon", luonnehtii Janne Kangaskokko.

Kotimaisen Mestaruusliigan lisäksi VaLePa pelaa ensi kaudella kansainvälisessä Mestarien liigassa.

· · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: