Poliisi etsii Siwan ja Valintatalon ryöstäjää
Lyhyehkö mies ryösti torstaiaamuna teräaseella uhaten Siwan Pirkkalassa. Saman miehen epäillään yrittäneen ryöstää Valintatalon Tampereella.
Pirkkalassa Kyöstintiellä ryöstettiin Siwa torstaina vähän aamuseitsemän jälkeen. Mies sai teräaseella uhaten kassasta pienehkön summan rahaa.
Ryöstäjä on nuorehko, suomea puhunut mies. Hän on lyhyehkö, arviolta 160-170 senttiä pitkä. Miehellä oli päällään tummat housut ja tumma karvakauluksinen toppatakki sekä jalassaan vaaleahkot lenkkikengät. Kasvonsa hän oli peittänyt aurinkolaseilla ja suun edessä olevalla vaalealla huivillta.
Saman miehen epäillään yrittäneen ryöstää puoli yhdeksän aikaan Tampereella Multisillankadulla Valintatalon. Teko jäi kuitenkin kesken, kun myyjä huusi myymälässä ollutta toista työntekijää.
Ryöstäjä on mahdollisesti liikkunut punaisella henkilöautolla, jossa on ollut myös toinen lyhyehkö mies.
Poliisi pyytää ilmoittamaan ryöstäjiin tai autoon liittyvät havainnot puhelimitse joko numeroon 050 361 2211 tai 071 874 5802 tai sähköpostiosoitteeseen rikosvihjeet.pirkanmaa(a)poliisi.fi.