Tiistai 8.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Satakunta voitti runopuulaakimaakuntaottelun

Uutiset

Runopuulaakimaakuntaottelussa lauantaina Satakunta otti voiton Varsinais-Suomesta.

Runopuulaakimaakuntaottelussa lauantaina Satakunta otti voiton Varsinais-Suomesta.

Turun Kirjakahvilassa käydyn kisan ansiokkaimmaksi runoilijaksi tuomarit arvostivat Satakunnan ja Rauman Tapio Koivukarin.

Runopuulaakissa Satakuntaa edustivat Merja Hermonen, Elina Wallin ja Tapio Koivukari, Varsinais-Suomea Asko Lehtonen ja Daniil Kozlov. Tilaisuuden avaajana ja "nollarunoilijana" oli Heli Laaksonen.

Runopuulaaki kisattiin sovelletuilla runopuulaakikilpailun säännöillä. Kukin kilpailija esitti omia runojaan ja yleisöstä koottu tuomaristo antoi kullekin esitykselle pisteet. Jokaisella kierroksella yksi kilpailija putosi pois, kunnes jäljellä oli enää voittaja.

Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvila, Satakuntaliitto ja Rauman kaupunki.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: