Tiistai 26.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Maanomistajien korjattava myrskykaadot tiealueelta

Uutiset

Satakunnassa maanteiden pientareilla ja luiskissa on paljon Seija-myrskyssä kaatuneita puunrunkoja. Maanomistajien on siivottava ne pois tammikuun loppuun mennessä.

Satakunnassa maanteiden pientareilla ja luiskissa on paljon Seija-myrskyssä kaatuneita puunrunkoja.

Varsinais-Suomen ELY-keskus muistuttaa, että puiden ja oksien korjaaminen pois tiealueelta on maanomistajien vastuulla. Maanomistajilla on tammikuun loppuun aikaa korjata puut pois tiealueelta. Muutoin tienpitäjä siirtää rungot ja ne saattavat vahingoittua työssä niin, että niiden jälleenmyyntiarvo laskee. Tienpitäjä ei kuitenkaan ole velvollinen korvaamaan maanomistajille myyntiarvon alenemista.

·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: