Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Patria Land yt-neuvottelee Sastamalassa

Uutiset

Koko henkilöstöä koskevien yhteistoimintaneuvottelujen taustalla ovat tuotannollis-taloudelliset syyt. Puolustusvoimien tilausmäärien vähentyessä voimakkaasti nykyinen tilauskanta loppuu kesälomien jälkeen.

Sastamalassa Patrian Land-liiketoiminnassa on käynnistetty yhteistoimintaneuvottelut. Ne koskevat koko henkilökuntaa. Yksikössä työskentelee 23 henkilöä. 

Yt-neuvottelujen taustalla ovat tuotannollis-taloudelliset syyt. Puolustusvoimien tilausmäärien vähentyessä voimakkaasti nykyinen tilauskanta loppuu kesälomien jälkeen.

Sastamalassa valmistetaan raskaita ampumatarvikkeita ja ammusten kuoria pääasiassa puolustusvoimien käyttöön.

Pyrkimyksenä on löytää ratkaisu ja mahdolliset järjestelyt ammuskuorituotannon valmistuskapasiteetin ja huoltovarmuuden säilyttämiseksi. Yksityiskohdat ja tehtävät toimenpiteet tarkentuvat neuvottelujen aikana.

Koko Patrian Land-liiketoiminnassa työskentelee viitisensataa henkilöä.

·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: