Opiskelijat pureksivat bisnespähkinöitä Huittisten Riilissä
Huittisissa starttaa tänään perjantaina opiskelijoiden liiketoimintakilpailu Huittisten Riili. Kilpailijat tulevat Lauttakylän lukiosta sekä Sastamalan koulutuskuntayhtymän Huittisten ammatti- ja yrittäjäopistosta.
Huittisissa starttaa tänään perjantaina opiskelijoiden liiketoimintakilpailu Huittisten Riili. Toisistaan ottaa mittaa neljä joukkuetta.
Kilpailijat ovat nyt ensimmäistä kertaa lukiolaisia ja toisen asteen ammattiopiskelijoita Lauttakylän lukiosta sekä Sastamalan koulutuskuntayhtymän Huittisten ammatti- ja yrittäjäopistosta. He ratkovat viikon aikana tehtäviä, jotka liittyvät yrittäjyyteen, myyntiiin, markkinointiin ja ostotoimintaan. Kilpailun edistymistä voi seurata paitsi Huittisten katukuvassa myös Facebookissa.
Huittisten Riilin vetäjä on yrittäjä ja myyntipäällikkö Henri Kiuru Seloy Oy:stä. Kilpailua isännöi Satakunnan ammattikorkeakoulun Kuninkaisten kampuksen Apparaatti.