Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Valot sammuvat ilmaston puolesta

Uutiset

Lauantai-iltana järjestetään WWF:n Earth Hour -tempaus, johon voi osallistua kuka vain. Ideana on sammuttaa valot ilmaston puolesta tunnin ajaksi kello 20.30-21.30.

Lauantai-iltana järjestetään WWF:n Earth Hour -tempaus, johon voi osallistua kuka vain. Ideana on sammuttaa valot ilmaston puolesta tunnin ajaksi kello 20.30-21.30.

Monet koulut osallistuvat Earth Houriin. Kouluissa tempaukseen on voitu ottaa varaslähtö esimerkiksi viettämällä kokonaista teemaviikkoa. Sastamalasta Earth Hourissa on mukana Suodenniemen koulu, jolle Suomen Ympäristökasvatuksen seura on myöntänyt Vihreän lipun osoituksena pitkäjänteisestä, aktiivisesta ja korkeatasoisesta ympäristökasvatustyöstä.

"Sammuttamalla valot tunnin ajaksi ihmiset voivat näyttää huolensa ilmastokriisistä ja vaatia päättäjiltä oikeita ja nopeita toimia ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi", sanoo WWF Suomen pääsihteeri Liisa Rohweder.

· · ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: