Tiistai 26.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Viileä kesä pitänyt sinilevän kurissa

Uutiset

Sinilevähavainnot ovat viileän ja sateisen kesän ansiosta edelleen vähäisiä. Runsaasti levää kuitenkin todettiin Köyliönjärvessä Yttilän Ottassa.

Sinilevähavainnot ovat viileän ja sateisen kesän ansiosta edelleen vähäisiä.

Pirkanmaalla levää havaittiin tällä viikolla yhdeksällä rannalla, muun muassa vähän Ikaalisissa Kyrösjärven Hämylänlahdella sekä Pyhäjärvessä Nokian Matialanlahdessa ja Vesilahdella Kirkonkylän uimarannalla. Nokialla Toivasjärvessä on kuun vaihteesta todettu sinilevää valtakunnallisen leväseurannan ulkopuolella.

Satakunnassa levää oli hieman Säkylän Pyhäjärvessä Katismaan rannassa, Ilmiinjärvessä ja Sääksjärven Madekalliolla. Runsaasti levää todettiin Köyliönjärvessä Yttilän Ottassa.

Uimavesien lämpötilat isommissa järvissä ovat 18-20 asteen tienoilla.

· ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: