Vammalan lukion Kannatusyhdistys jakaa ensimmäisen Kannatinpylvään
Sastamalassa Vammalan lukion Kannatusyhdistys myöntää 20-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi ensimmäisen Kannatinpylväs-palkinnon. Yhdistyksen kutsumana palkinnon on toteuttanut taiteilija Veli-Pekka Bäckman.

Veli-Pekka Bäckman. Kuva: Ilari Mehtonen
Sastamalassa Vammalan lukion Kannatusyhdistys myöntää 20-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi ensimmäisen Kannatinpylväs-palkinnon.
Kunniapalkinto myönnetään taholle, joka on aktiivisella työllään tukenut ja tuonut esille Vammalan lukiota ja lukio-opiskelun tärkeyttä.
Kannatinpylväs-palkinnon on yhdistyksen kutsumana suunnitellut ja toteuttanut sastamalalainen taiteilija Veli-Pekka Bäckman. Veistos on Kurun mustaa graniittia.
Kiertopalkinto annetaan ensimmäisen kerran seremoniassa Vammalan lukion kevätjuhlan yhteydessä lauantaina 31. toukokuuta. Palkinnon luovuttaa kansanedustaja Arto Satonen yhdessä Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmbergin ja Vammalan lukion Kannatusyhdistyksen puheenjohtaja Johannes Rantasen kanssa. Jatkossa palkinto jaetaan vuosittain.