Keskiviikko 9.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamalassa eniten laulujoutsenia

Uutiset

Laulujoutsenia laskettiin Sastamalassa 1 100 yksilöä. Keikyän Kiviniemessä joutsenten seurassa oli yksittäinen metsähanhi.

Laulujoutsenia

Laulujoutsenia Pirkanmaalla marraskuussa. Kuva: Jukka T. Helin

Aikaisin tullut kylmä ja luminen jakso vaikutti siten, että laulujoutsenien suuret joukot lähtivät muutolle ennen Pirkanmaalla tehtyä syksyistä joutsenlaskentaa. Tämän vuoksi joutsenten määrä jäi laskennassa tavallista pienemmäksi.

"Lämpiminä syksyinä ja alkutalvina joutsenet ovat poistuneet maakunnastamme vasta tammikuun alkupuolella, kun maa on pysynyt lumettomana ja järvet sulina", kertoo puheenjohtaja Jukka T. Helin Pirkanmaan Lintutieteellisestä Yhdistyksestä.

Eniten laulujoutsenia laskettiin Sastamalassa, jossa niitä oli 1 100 yksilöä. Joutsenia havaittiin Vaunusuolla lähes 400, Keikyän Kiviniemessä 240 ja Marjajärvellä 200. Kiviniemessä joutsenten seurassa oli yksittäinen metsähanhi.

Joutsenet viipyvät Pirkanmaalla, kunnes lumi peittää maan ja järvet jäätyvät. Pieni määrä voi yrittää talvehtimista sulina pysyvissä vesissä.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: