Sastamalassa ja Huittisissa SM-rallia – Yleisöystävällinen erikoiskoe ja bileissä Irina
Enset SM-Ralli kurvaillaan haastavilla ja vaihtelevilla sorateillä.

Vauhdissa Teemu Asunmaa rallin SM-sarjassa. Kuva: AKK/Hannu Rainamo
Huittisissa ja Sastamalassa ajetaan elo-syyskuun vaihteessa rallin SM-sarjan kuudes osakilpailu. Enset SM-Ralli kurvaillaan haastavilla ja vaihtelevilla sorateillä.
"Tiedossa on yhteensä kahdeksan erikoiskokeen kilpailu. Kaksi erikoiskokeista on kahdesti ajettavia", Enset SM-Rallin kilpailunjohtaja Jari Tuomisto ja reittijohtaja Ari-Pekka Saarinen kertovat.
Perjantaina 31. elokuuta kilpailijat nuotittavat reitin ja illalla heillä on mahdollisuus osallistua erilliselle testierikoiskokeelle eli Shakedownille Sastamalan keskustan läheisyydessä. Ralli ajetaan lauantaina 1. syyskuuta.
Suunnitelmissa on, että Enset SM-Rallin viimeinen erikoiskoe toteutetaan samaan tapaan kuin vuonna 2016, eli yleisöystävällisenä erikoiskokeena Sastamalassa. Se päättyy Hopulle, jonne järjestetään VIP-alue sekä rallitunnelman nostattajaksi myös näytösajoa ja ravintolapalveluita yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa. Kilpailun ratkettua lavan ottaa haltuun Irina.
Enset SM-Rallin järjestävät yhteistyössä Sastamalan Autourheilijat ja Huittisten Urheiluautoilijat.