Keskiviikko 27.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Sastamalan ja Punkalaitumen työllisyystilanne paras Pirkanmaalla

Uutiset

Maakunta toipumassa koronan aiheuttamasta romahduksesta.

TE-palvelut, työvoimatoimisto, työllisyys, työttömyys

Työllisyys on toipumassa koronan aiheuttamasta romahduksesta. Pirkanmaalla lähestytään epidemian alkamista edeltänyttä tilannetta.

Sastamalassa työttömiä työnhakijoita oli syyskuun lopussa 6,1 prosenttia työvoimasta. Luku on maakunnan pienimpien joukossa. Punkalaitumella työttömyysprosentti oli 7,0.

Lounais-Pirkanmaalla työttömyys laski vuoden aikana suhteellisesti eniten. Seutukunnan muodostavat Sastamala ja Punkalaidun. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 6,2 prosenttia. Se on maakunnan seutukunnista matalin.

Pirkanmaalla työttömyysaste oli keskimäärin 9,3 prosenttia.

· · ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: