Juhliva Vanhan kirjallisuuden päivät sai teemakuvan: "Lisäsin hahmoon vielä ripauksen asennetta ja kermakakku oli valmis"
Festivaali järjestetään 40. kerran.

Vanhan kirjallisuuden päivien juliste vuonna 2024.
Sastamalassa järjestetään Vanhan kirjallisuuden päivät neljännenkymmenennen kerran. Teemana on osuvasti Juhla.
Graafinen suunnittelija Kari Jokinen Sastamalasta on toteuttanut festivaalin aihekuvan.
"Jouduin pyörittelemään ideoita tovin jos toisenkin ja hylkäsin kaikki ilmiselvimmät ajatuskulut, vaikka Juhla-teemasta olisi selvinnyt helpommallakin. Ajatus yhdistää kirjat kuvitukseen jollakin oivaltavalla tavalla on minulle ollut kantava johtoajatus ja se piti toteuttaa myös nyt", kertoo Kari Jokinen.
"Kalastellessani ideoita sain ajatuksen yhdistää juhlapuvun ja kirjaröykkiön. Lisäsin hahmoon vielä ripauksen asennetta ja kermakakku oli valmis. Typografiassa leikittelin vielä yhdistämällä otsikon ja teeman niin että sen voi lukea kokonaisuutena", hän jatkaa.
Vanhan kirjallisuuden päiviä vietetään 28.-29. kesäkuuta Sylvään koululla. Ohjelma julkistetaan kokonaisuudessaan huhtikuussa.