Tiistai 26.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Pirhan vaikea taloustilanne: Ennuste alijäämäksi 63 miljoonaa

Uutiset

"Käynnissä on jo toimenpiteitä tilanteen korjaamiseksi", kertoo hyvinvointialuejohtaja Marina Erhola.

Marina Erhola

Marina Erhola.

Vuoden ensimmäisen neljänneksen pohjalta laaditun ennusteen mukaan Pirkanmaan hyvinvointialueen taloustilanne näyttää ennakoitua vaikeammalta.

Kuluvalle vuodelle alijäämäksi on muodostumassa noin 63 miljoonaa euroa. Talousarviossa on varauduttu 24 miljoonaan.

"Meidän on jatkettava talouden tasapainottamista erittäin määrätietoisesti. Käynnissä on jo toimenpiteitä tilanteen korjaamiseksi sekä palveluverkkomuutosten että entistä tarkemman talousseurannan avulla", kertoo hyvinvointialuejohtaja Marina Erhola.

Alijäämästä kaksi kolmasosaa kertyisi ostopalveluista.

· · · ·

1 kommenttia

  1. Liisa Immonen

    26.4.2024 klo 11:29

    Kyllä rahat menee konsultifirmoille ei se vielä auta yhtään ihmisten hoitamisessa .että pääsisi lähelle lääkäriin ja tutkimuksiin. Äly älä jätä. Kyllä ne rahat ennenkin piisasi. Kuka vetää välistä. En halua maksaa veroja liikaa kun ei saa edes terveyden ja sairauksien hoitoa kunnolla.Julkisella puolella. Suomessa kaikki päin mäntyä melkein. Järki tyypit puuttuu. Köyhiltä otetaan ja rikkaille annetaan. Pitäisi vaan ottaa varakkailta. Köyhät näkee nälkää

Tähän artikkeliin ei voi enää lähettää kommentteja.

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: