Sunnuntai 24.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Mouhijärven ja Suodenniemen papiksi kymmenen hakijaa

Uutiset

Haastatteluun kutsuttiin puolet.

Sastamalan seurakunta

Sastamalan seurakunta.

Sastamalan seurakunta sai kymmenen hakemusta seurakuntapastorin virkaan. Kysymyksessä on Mouhijärven ja Suodenniemen kappeliseurakuntien vastuupapin tehtävä.

Hakijoista viisi on papiksi vihittyjä ja viisi teologian maistereita. Haastatteluun heistä kutsuttiin viisi, jotka täyttävät riittävässä määrin hakuilmoituksessa kerrotut ehdot.

Tavoitteena on, että virkaan valitava voisi aloittaa lokakuun alussa. Tuolloin sovitaan joulun tapahtumat ja suunnitellaan ensi vuoden toimintaa.

Haastatteluryhmään kuluvat kirkkoherra Vesa Aurén, kirkkovaltuuston puheenjohtaja Salme Kuukka, kirkkoneuvoston varapuheenjohtaja Maritta Laiho, kirkkoneuvoston jäsen Jarkko Mäkipää sekä Mouhijärven ja Suodenniemen kappelien johtokuntien edustajat Satu Janhunen ja Harri Hakala.

Valinta on esillä kirkkoneuvostossa.

· ·

Jätä kommentti

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: