Keskiviikko 27.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Koronatestaus ja puhelimet ruuhkautuneet Satakunnassa

Uutiset

Näytteiden määrä ylittää kapasiteetin.

Käsienpesu

Koronaviruksen torjunnassa hyvä hygienia on tärkeää. Kuva: Pixabay

Satakunnassa koronatestaus ja puhelinpalvelut ovat ruuhkautuneet.

Julkisella puolella otetaan näytteitä yli 300 päivässä. Tulosta joutuu odottamaan jopa 3-5 vuorokautta. Testien määrä ylittää SataDiagin laboratorion kapasiteetin. Osa näytteistä lähetetään THL:lle analysoitavaksi.

Satasairaalaan ja terveyskeskusten puhelinpalvelut ovat ruuhkautuneet merkittävästi. "On tärkeää, että oireettomat henkilöt eivät kuormita puhelinpalvelua", ohjeistaa infektioyksikön osastonylilääkäri Tuomas Nieminen. Oireettomia ei testata kuin poikkeustapauksissa, esimerkiksi epäiltäessä osastoepidemiaa terveydenhuollossa.

Testin tulosta odottaessa pitää noudattaa omaehtoisen karanteenin ohjeita.

Sairaanhoitopiirin alueella tehdään koko ajan kehitystyötä näytteenottoprosessin ja laboratoriokapasiteetin parantamiseksi.

· · ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: