Keskiviikko 27.8.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Ympäristöterveydenhuolto Kihniöstä ja Parkanosta Sotesiin

Uutiset

Kihniö ja Parkano ovat jatkossa hankkimassa ympäristöterveydenhuollon palvelut Sotesilta. Tavoitteena on, että yhteistyö alkaa ensi vuoden alussa.

Kihniö ja Parkano ovat jatkossa hankkimassa ympäristöterveydenhuollon palvelut Sotesilta. Tavoitteena on, että yhteistyö alkaa ensi vuoden alussa.

Kunnat ovat neuvotelleet yhteistoimintasopimuksesta marraskuussa kahdesti. Sopimus tulee hyväksyä kaikkien sopimuskuntien valtuustoissa yhtäpitävin päätöksin.

Ensi vuoden alussa myös Ikaalisten ympäristöterveydenhuolto liittyy Sastamalan seudun sosiaali- ja terveyspalveluihin. Tästä on päätetty jo aiemmin.

Uuden yhteistoimintasopimuksen osapuolia ovat kaikkien sosiaali- ja terveyspalvelujen osalta vastuukunta Sastamala ja Punkalaidun. Ympäristöterveydenhuollon palvelujen osalta osapuolia ovat lisäksi Ikaalinen, Parkano ja Kihniö.

Sastamalan kaupunginhallitus käsittelee yhteistoimintasopimusta maanantaina.

· · · · · ·

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: