Maanantai 7.7.2025 Sää | Toimitus| Mainostajalle | Juttuvinkki | Palaute | Tilaa uutiskirje

Kokemäenjoen hyydetilanne helpottanut toistaiseksi

Uutiset

Vedenkorkeus Huittisissa Syyrensuun mittauspaikalla laski tulvarajan alapuolelle.

Tulvatie, Huittinen

Vesi on tulvinut tielle Huittisissa. Kuva: Satakunnan pelastuslaitos / Marko Toivio

Juoksutusten alentaminen on helpottanut Kokemäen tulvatilannetta toistaiseksi.

Huittisissa Syyrensuun mittauspaikalla vedenkorkeus laski tulvarajan alapuolelle. Vedenkorkeus oli 43,05 metriä, kun tulvaraja on 43,50 metriä. Perjantaina vedenkorkeus oli 43,59 metriä. Suurimmillaan se oli torstaina 43,92 metriä.

Juoksutuksia rajoitetaan yli viikonlopun, jotta Kokemäenjoen jääkansi saataisiin kattavammaksi. Jääkansi suojaa hyyteeltä.

Sääennusteet lupaavat ensi viikolle alkuun kipakoita pakkasia, mutta myöhemmin lauhempaa. Sään lämpeneminen voi kasvattaa jälleen virtaamia ja aiheuttaa myös paikallisia tulvia.

Päivitys 21.1. klo 20.30: Korjattu ja täydennetty vedenkorkeuden mittaustuloksia.

· ·

Mainos: Satapirkan Tuholaistorjunta

Juttuvinkki

Tiedätkö jotakin kiinnostavaa? Kerro se meille. Kiitos jo etukäteen!

Juttuvinkki

TILAA UUTISET SÄHKÖPOSTIISI

Ilmainen uutiskirje lähetetään pääsääntöisesti joka päivä klo 8. Tilauksen tehtyäsi saat sähköpostiisi vahvistuslinkin. Jakelusta voit poistua milloin vain uutiskirjeestä löytyvällä linkillä.

Rekisteriseloste

Seuraava:

Edellinen: